top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Mário Veverka

Holandská krotiteľka farieb

Updated: Jul 22, 2020


Zaujímavá a málovídaná „návšteva“ zavítala 5. septembra do galérie Provinčný dom. Do jej priestorov totiž vstúpila Jana Trnka a priviezla so sebou ľudí, nálada ktorých je zvýraznená nielen maľbou, ale i farebnými škvrnami.

dsc_0046

Pod to, že pôvodom Češka, dnes v Holandsku žijúca umelkyňa, mohla Staroľubovňanom ukázať svoj svet, sa, okrem Mesta, podpísal i Vlado Šipoš. Ten keď po prvý raz uvidel jej diela, doslova sa do nich zamiloval. „A to preto, lebo obľubujem „škvrnobitie“ alebo, ako to volám po svojom, „rozbité“ obrazy. Mám veľmi rád, keď sú tam nánosy farieb, maľba, do toho kresba…,“ vysvetlil dôvod známy staroľubovniansky výtvarník, ktorý prezradil, že keď zase J. Trnka videla jeho obrazy, povedala, „že sme rovnaká krvná skupina.“

Mimochodom, umelkyňa, pre ktorú je táto výstava na Slovensku premiérovou, pracuje len s olejom. A v centre jej pozornosti sa často ocitá človek – hlavne jeho tvár. „Na obrazoch mám rada množstvo farieb, najmä červenú, zelenú a modrú, inak doma som, čo sa ich týka, nudná. V realite totiž obľubujem len bielu,“ priznala J. Trnka, ktorá však svet nevidí len monochromaticky (ČB).  „To nie. Viete, človek má v živote toľko starostí, že aspoň ten obraz musí byť veselý. A to je i moje motto.“

Takmer tridsiatku diel, ktoré vystihuje aj názov expozície – Ľudia vo farbách, môžete v Provinčnom dome vzhliadnuť do konca septembra.

Holandská umelkyňa (vpravo, spolu s V. Šipošom) žije v malom mestečku 15 km od Eindhovenu. Mimochodom, korene výstavy treba hľadať už v r. 2010., kedy Jana Trnka objavila krásu Severného Spiša a Pienin. Pri jednom z výletov pritom „zablúdila“ aj do Provinčného domu, kde ju galéria uchvátila tak, že zatúžila vystavovať v jej priestoroch. A jej sen sa 5. septembra stal realitou.Povedali o výstave:

dsc_0099

Holandská umelkyňa (vpravo, spolu s V. Šipošom) žije v malom mestečku 15 km od Eindhovenu. Mimochodom, korene výstavy treba hľadať už v r. 2010., kedy Jana Trnka objavila krásu Severného Spiša a Pienin. Pri jednom z výletov pritom „zablúdila“ aj do Provinčného domu, kde ju galéria uchvátila tak, že zatúžila vystavovať v jej priestoroch. A jej sen sa 5. septembra stal realitou.


Comments


bottom of page