top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

FOTO Kedysi a dnes: Záhada s fotografiou vyriešená

Updated: Aug 2, 2023

V našej rubrike Kedysi a dnes ponúkame špeciálny príspevok. Historickú fotografiu, ktorú sme už mali uverejnenú v čísle 23, opakujeme z kuriózneho dôvodu. Vysvitlo totiž, že to nie je Podsadek, ako sme uvádzali. Aj vďaka pozornému čitateľovi sa podarilo vyriešiť záhadu fotografie z roku 1929.

Jozef Majerniček (vľavo) a Rudolf Roman v redakcii Ľubovnianskych novín pri diskusii o spornej fotografii


Rubrika Kedysi a dnes je výnimočná aj tým, že pri hľadaní aktuálneho pohľadu na tú istú lokalitu fotograf často zistí, že sa zmenila, niekedy až na nepoznanie a často sa ani snímka nedá vyhotoviť. A to z rôznych dôvodov, výhľadu napríklad bránia nové budovy alebo stromy. Podobné problémy mal aj náš stály prispievateľ Jozef Majerniček, ktorý našim čitateľom chcel ponúknuť tradičný pohľad aj na aktuálnu lokalitu k fotografii, o ktorej si myslel, že zobrazuje časť Podsadku. Vysvitlo ale, že to nie je mestská časť Starej Ľubovne, ale Mníšek nad Popradom, časť Pilhov.


Z Podsadku sa vykľul Mníšek nad Popradom

„Keď som otvoril noviny a pozrel na historickú fotografiu v rubrike Kedysi a dnes, hneď som vedel, že je to Mníšek nad Popradom,“ povedal nám Rudolf Roman, ktorý si až neskôr prečítal článok a trochu sa pousmial nad jeho záverom, kde Jozef Majerniček polemizuje nad neprítomnosťou kríža pri ceste a vyzýva starousadlíkov, aby pomohli rozlúsknuť túto záhadu. A to sa aj podarilo, a to aj vďaka Staroľubovňanovi R. Romanovi, ktorý lokalitu veľmi dobre pozná, pretože kedysi pracoval v Mníšku nad Popradom. „Na sto percent je to táto prihraničná obec, časť Pilhov,“ nebolo v jeho presvedčení pochýb. A okrem tvrdenia nám poskytol aj aktuálne fotografie, vybral sa do obce a pridal detaily, ktoré vyvrátili akúkoľvek pochybnosť. A keďže sa porozprával aj so starousadlíkmi, detaily boli na svete.
Ukázali sa jednoznačné dôkazy

„Som veľmi rád, že sa odhalila pravdivosť fotografie. Ja som si dobovú pohľadnicu kúpil na elektronickej aukcii v Maďarsku s označením Lubló, teda Ľubovňa a sedelo mi to na Podsadek. Keď som chcel vyhotoviť súčasnú snímku, trochu mi to nesedelo, ale myslel som si, že sa lokalita zmenila kvôli budovaniu železničnej trate, tiež bola povodeň v roku 1958... Viac ma prekvapilo, že som nenašiel kríž pri ceste, lebo tie sa len tak neodstraňujú,“ reagoval už na situáciu J. Majerniček, ktorý nielen dobové pohľadnice zbiera, ale ako milovník histórie pátra aj po súvislostiach. Až po nových zisteniach si pohľadnicu ešte raz, aj s pomocou lupy prezrel a zbadal časť existujúcej pečiatky označujúcej Mníšek nad Popradom. Na miesto sa aj vybral a dal veci do poriadku - teda k dobovej máme aj „pravú“ súčasnú fotku lokality.

„Tento záber sa už nedá vyfotiť rovnocenne, pretože sú tam dve brezy priamo v zábere, koryto potoka je posunuté, lávka je nová a vybudovaná ďalej. Most vpredu je už len so zábradlím, čelo mostu je zbúrané. Čo je ale jednoznačné, je kríž, ako pamiatka veriacich z Ameriky z roku 1908 a tiež dva domy v pozadí - sú to presne tie na pohľadnici, na tom veľkom vpredu je akurát dobudovaný vikier,“ dodáva zberateľ, ktorý je majiteľom veľmi cennej zbierky pohľadníc. A čo je najcennejšie, rád sa s nimi podelí aj s čitateľmi Ľubovnianskych novín. Takže sa máme ešte na čo tešiť.

foto: Jozef Majerniček, pohľadnica zo zbierky J.M., mm ĽMS

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 26, 6. júla 2023)
Comments


bottom of page