top of page
  • Writer's pictureMgr. Peter Šlosár

Film natáčaný v tunajšom skanzene môžete aj vlastniť

Updated: Jul 9, 2020


skanzen1

Skanzen v Starej Ľubovni sa nedávno premenil na miesto plné strachu, temnoty a dych vyrážajúcich momentov. Dôvodom bolo natáčanie prvého mysteriózneho hororu na Slovensku. Zaujímavosťou je, že aj vy môžete byť súčasťou jeho výroby.


Podiely na výrobe i zisku Myšlienka, ktorou chcú do tvorby slovenských filmov zapojiť aj širokú verejnosť, vznikla v spoločnosti Business Art Production, ktorá sa venuje výrobe filmových plátkov. Celá koncepcia tohto projektu sa zakladá na jednoduchom princípe, ktorý spočíva v kupovaní jednotlivých podielov daného filmu. Práve takýmto systémom zdieľanej ekonomiky by sa tak potenciálni akcionári mali podieľať nielen na čiastočnom financovaní filmu, ale následný zisk z jeho premietania v kinách sa má deliť medzi všetkých podielnikov. ,,Vyrábať filmy za niekoľko miliónov eur je v súčasnosti na Slovensku veľmi náročné a môžem povedať, že takéto finančne nákladné filmy na seba často ani nedokážu zarobiť. Naša produkčná spoločnosť preto chce tvoriť filmy za rozumnú cenu,“ prezradil producent zo spomínanej spoločnosti Peter Jancura. Náklady filmu, ktoré nepresiahnu 20 tisíc eur, sú použité iba na nevyhnutné potreby natáčania, a teda na prípravu odevov, dopravné, ubytovanie, stravu a pod. ,,Honoráre hercov, ale aj všetkých členov štábu sú vyplácané formou podielov, preto je naším záujmom, aby bol film čo najkvalitnejší. Je to podobné ako v podnikaní – čím kvalitnejší produkt, tým viac zákazníkov. Ak bude film atraktívny pre diváka, znamená to väčší zisk pre všetkých majiteľov podielov,“ dodal P. Jancura.


Zaujalo ich naše podhradie


Film, ktorý vznikal pod hradom Ľubovňa, nesie názov Šepoty. Jeho dej sa odohráva v 19. storočí na mieste, ktoré je známe záhadnými zmiznutiami ľudí, ktorí tam žili alebo ho navštívili. Celá pozornosť sa upriamuje na farmára Viktora a tajomné úmrtie jeho rodiny a miestnych osadníkov. Vo filme sa predstavia herci ako Henrieta Kecerová, Miroslav Bodoki, Eugen Libežňuk, František Balog a ďalší. Nie je žiadnym tajomstvom, že hrad a skanzen v Starej Ľubovni je pre filmárov lákavým miestom. Natáčalo sa tu viacero známych filmov a projektov akoJánošík – pravdivá

sepoty2

história, študentský film Večný život, český seriál Četnícke humoresky,ale aj známa folklórna šou Zem spieva. Dôvodov je viacero, a to nielen atraktívnosť prostredia, ale najmä jeho autentickosť a historický charakter.,,Skôr ako sme sa rozhodli natáčať práve v Starej Ľubovni, tak som navštívil viac skanzenov. Toto prostredie sa mi páčilo najviac a aj pre dej a celú podstatu filmu bolo najideálnejšie,“prezradil režisér filmu Juraj Rusnák, podľa ktorého bude výsledný efekt pre oko diváka síce zaujímavý, natáčanie je však náročné.,,Podmienky na natáčanie nie sú najlepšie, je chladno, točíme veľa exteriérových scén, a to trvá niekedy pomerne dlho,“dodal J. Rusnák, ktorý prezradil, že premiéra filmu by mala byť už na jeseň tohto roka a v Starej Ľubovni by mala byť uvedená jeho predpremiéra


Točiť majú aj Perinbabu 2 Film Šepoty určite nie je posledný, ktorý sa na hrade a v skanzene natáčal. ,,Aj v týchto dňoch sa na hrade nachádzajú filmári, ktorí natáčajú vianočnú rozprávku a môžem prezradiť aj to, že aktuálne prebiehajú rokovania s Jurajom Jakubiskom, ktorý má záujem v našich priestoroch natáčať pokračovanie známej rozprávky Perinbaba,“ uviedol riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Podľa neho je najväčším dôvodom, pre ktorý sa rozhodnú natáčať v týchto miestach, práve jedinečné prepojenie hradu a drevenej dediny pod ním. Skôr ako sa tak stane, je nutné, aby boli vopred a detailne dohodnuté podmienky celého natáčania. ,,Nemáme miesta, kde by sa natáčať nemohlo, presné podmienky sú zahrnuté v zmluve. Okrem toho, každé natáčanie sa realizuje za prítomnosti dozoru z radov pracovníkom múzea, ktorí majú aj kontrolnú činnosť o dodržiavaní vopred dohodnutých podmienok,“ doplnil D. Mikulík.


Foto: P. Jancura


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 3 (23. január 2018)


コメント


bottom of page