top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Dobrovoľní hasiči si prevzali autá od ministerky vnútra

Updated: Jun 29, 2020


03

Ministerstvo vnútra odovzdalo uplynulý týždeň Dobrovoľným hasičským zborom (DHZ) v Prešovskom a Košickom kraji ďalších 22 hasičských áut značky Iveco Daily.


Sedem z nich putovalo aj do tunajšieho okresu, a to DHZ v Starej Ľubovni, v Sulíne, Vislanke, Hajtovke, Hraničnom, Haligovciach, Údole a v Hromoši. V podvečer 18. septembra si nové autá prišli hasiči a zástupcovia obcí prevziať do areálu Okresného riaditeľstva Hasičského a Záchranného zboru v Starej Ľubovni a kľúče im odovzdala samotná ministerka vnútra Denisa Saková.


„Dobrovoľných hasičov je zhruba 100 tisíc a pritom 30 tisíc je pripravených k okamžitému zásahu. Ich úloha pri pomoci obciam a profesionálnym hasičom je nezastupiteľná,“ podotkla ministerka Denisa Saková, ktorá pripomenula, že už za jej predchodcu sa ministerstvo od roku 2013 snaží túto ich ochotu podporiť aj materiálnym vybavením. „A to tým, že im ročne posielame peniaze, aby si čiastočne uhradili svoje výdavky, ktoré majú spojené s dobrovoľným hasičstvom a tohto roku sme rozdali minimálne tisíc hasičských vozidiel, repasovali sme im Tatry, odovzdali sme vyše tisíc protipovodňových prívesných vozíkov a v neposlednom rade sa im snažíme prispieť na údržbu a rekonštrukciu ich hasičských staníc,“ povedala ministerka. Ako dodala, „je to len taká malá pomoc, lebo ich ušľachtilá a dobrovoľná činnosť často zachráni život, ochráni zdravie a majetok spoluobčanom.“


Mnohé obce sa pritom boria so zastaranou technikou, a preto im nové vozidlá padli vhod. „Je to veľká udalosť, taká sa pritrafí možno raz za život a sme šťastní, že jednak prišla samotná ministerka a dostali sme toto vozidlo. Teraz sme dobre vybavení, máme aj protipovodňový vozík a čo je dôležité, do tejto aktivity sa zapájajú mladí dobrovoľní hasiči, zúčastňujeme sa súťaží,“ povedal za DHZ v Haligovciach Imrich Sládek.


Podobná spokojnosť panovala aj v okresnom meste, kde sa DHZ v ostatných rokoch zaktivizoval, má 40 členov a okrem pripravenosti na krízové situácie je nápomocný pri mnohých preventívnych i kultúrno-spoločenských akciách. „Teraz je navyše kompletne vybavený, tak veríme, že sa nám podarí ešte zrekonštruovať hasičskú stanicu,“ povedal primátor mesta Ľuboš Tomko.


Ministerstvo avizovalo aj túto podporu, doteraz sa cez projekty podarilo obnoviť  1245 zbrojníc na Slovensku, naplánovaných je ešte okolo 600.  „Treba tu poďakovať dobrovoľným hasičom, lebo ich činnosť je záslužná a teraz dostali šancu obnoviť si techniku, tak im treba v tom pomôcť, aby mohli profesionálne zasahovať,“ podotkol štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marián Saloň.

08
06
01
09
07

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 35 (24. september 2019)


Comments


bottom of page