Nielen Staroľubovňania sa mohli uplynulú nedeľu ponoriť do výnimočnej slávnostnej liturgie priamo v Kaplnke sv. Michala Archanjela na hrade Ľubovňa. Ľubovnianska mediálna spoločnosť s Ľubovnianskym múzeom sprostredkovala online prenos sv. omše spojený s uvedením novej knihy Zamoyské nevesty. Udalosť si doteraz pozrelo 2 700 sledovateľov, medzi nimi aj množstvo zahraničných divákov.
Toto spojenie nebolo náhodné, poslední majitelia hradu z rodu Zamoyských a ich potomkovia boli totiž ústrednými postavami novej, v poradí druhej knihy z pera Kataríny Chapius Šutorovej, rodáčky z Vyšných Ružbách žijúcej vo Francúzsku, ktorá nadviazala v roku 2014 doslova priateľstvo so strážkyňou rodinného archívu Carmen de Bourbon-Siciles (zomrela v roku 2018), dcérou manželského páru Reniera a Karolíny de Bourbon-Siciles, ktorí sa zosobášili v roku 1923 vo Vyšných Ružbachoch, a ktorých svadbu opísala vo svojej prvej knihe Ružbašská kráľovská svadba.
Uvedenie knihy do života, vľavo etnografka M. Pavelčíková a autorka K. Chapius-Šutorová.
CISÁR NAPOLEON A HRAD ĽUBOVŇA?
Tentoraz opisuje K. Chapius Šutorová sedem svadieb členov rodu Zamoyských, posledných súkromných majiteľov hradu Ľubovňa, ktoré sa konali v rozmedzí rokov 1885 až 2019. Vďaka svojim výskumom sa autorka pravidelne stretáva s potomkami najvýznamnejších európskych aristokratických rodov, ktorých korene siahajú aj na severný Spiš. Je až neuveriteľné, že prasynovec veľkého Napoleona I. a zároveň nástupca potenciálneho francúzskeho cisárskeho trónu Ján Krištof Napoleon Bonaparte má prastarú mamu, ktorá vyrastala na hrade Ľubovňa.
PRIŠLI AJ POTOMKOVIA SLÁVNEHO RODU
„Rodina Zamoyských je zviazaná s mojím pradedom a jeho synom Jánom, ktorý tu žil s Izabelou, španielskou infantkou, tu sa im narodili deti... Moja babka v spomienkach píše, že tu prežívala najkrajšie roky života, mala rada výborný vzduch,“ pripomenul ďalší potomok, gróf Adam Benedykt Bisping (na fotografii vpravo), ktorý sa nedeľňajšej udalosti na hrade zúčastnil a nedávno venoval hradu aj vzácnu svadobnú knihu Jána a Izabely z roku 1929.
Tunajšie múzeum sa tak aj bádaním autorky kníh (okrem archívu Carmen de Bourboun - Siciles aj vo viacerých svetových archívoch) obohatilo o mnohé vzácnosti a zaplnilo biele miesta v histórii rodu Zamoyských.
Ako prezradila K. Chapius Šutorová v tomto vytrvá a chystá ďalšiu publikáciu. "Bude o kráľovskej svadbe Andreja Zamoyského a Karolíny de Bourbon, princeznej dvoch Sicílii v Paríži roku 1885."
Viac prinesieme vo vysielaní Ľubovnianskej televízie.
Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 40 (27. októbra 2021)
Comments