top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Mário Veverka

Deti i žiaci nejedia nekvalitnú stravu

Updated: Jul 24, 2020


Slovenskí hydinári kritizovali školské jedálne (ŠJ), že na tanieroch detí často končia kurčatá z Poľska. Tie sa však bránia. Jednak im v tom trh nedáva na výber a po druhé – neznamená to, že žiaci jedia nekvalitnú stravu. Nevaria totiž pre zisk.


Ako potvrdila metodička pre ŠJ v Starej Ľubovni, ani tie naše nenakupujú najlacnejšie. Umožňuje im to i zákon o verejnom obstarávaní (VO), ktorý ukladá pri sume do 39 999 € robiť prieskum trhu a hľadať čo najvyššiu kvalitu potravín, a až tak, koľko čo stojí. „Skúmame, samozrejme, viacero atribútov. No môžem potvrdiť, že ani jedna vedúca nepozerá na cenu, ale na spokojnosť stravníkov,“ uviedla Tatiana Šipošová, podľa slov ktorej však môžu nakúpiť len to, čo je prístupné na trhu. „Tak ako ostatní spotrebitelia.“ Hoci niektoré mestá robia VO pre všetky svoje jedálne „unblock“, v Starej Ľubovni si to každá škola rieši sama. Tá v ZŠ na Komenského ul. napr. oslovuje tých dodávateľov, s ktorými má dobré skúsenosti. „Potraviny vyberáme hlavne podľa nami overenej kvality,“ uviedla, čo rozhoduje v ich prípade, vedúca ŠJ Helena Lorenčíková. Tá podotkla, že najväčší problém majú z tohto pohľadu s hydinou. „Najlepšia je, podľa môjho názoru, slovenská a chladená. No tú nám do piatich dní nie je žiaden z našich výrobcov schopný dodať. Iba Poliaci,“ naznačila dôvod, prečo je v ŠJ nižší podiel našej kuraciny, H. Lorenčíková. Ako dodala, pokiaľ by mala inú možnosť, siahla by po nej. Takto sa k nim slovenské či české kurčatá dostanú len v mrazenej podobe.

Všetko čo príde do jedálne, má „rodný list“. A tak nie je problém zistiť, že stehná, ktoré mali 26. mája na „Komenského“, boli slovenské.


KUCHÁRKY I RÚVZ Čo sa týka bravčového a hovädzieho mäsa, je situácia úplne iná. Vo všetkých prípadoch ale, tak podľa T. Šipošovej, ako i H. Lorenčíkovej nemusia mať rodičia obavy. Jedlo, ktoré príde na stôl deťom, je totiž ostro sledované kuchárkami. „Pochopiteľne, tie to môžu posúdiť iba opticky a čuchovo. Vidia však, ako sa to mäso správa a pokiaľ by nastal akýkoľvek problém, od toho dodávateľa by sme ho viac nevzali,“ dodala vedúca ŠJ na Komenského, ktorá priznala, že občas suroviny pošlú späť ešte pred spracovaním. No platí to hlavne u ovocia a zeleniny.

Mimochodom, kvalitu potravín prísne sleduje aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva. A v prípade čo i len náznaku problému okamžite zasahuje. „Tak kontrolované ako školské jedálne je preto na Slovensku asi málokto,“ podotkla na záver T. Šipošová, ktorej je ľúto, že ich práca je v médiách negovaná. „A pritom si to vôbec nezaslúžime…“


Comments


bottom of page