top of page
  • Writer's picturePhDr. Eva Halamová

Darujte vlasy, pomôžete niekomu v chorobe

Updated: Jul 28, 2020


Strata vlasov počas chemoterapie psychicky zatrasie každou onkologickou pacientkou. Keďže kúpa novej parochne znamená pre rodinu ďalšiu finančnú záťaž, žena sa jej často radšej zriekne. Liga proti rakovine s kaderníčkou Zdenkou Vrbovou sa ale rozhodla prinavrátiť pacientkam sebadôveru, psychickú pohodu a chuť žiť projektom VYSTRIHAJ SA SLOVENSKO.


Na začiatku boli telefonáty z rôznych kútov Slovenska, v ktorých sa dlhovlasé dámy inšpirované americkými príbehmi pýtali, ako môžu darovať vlasy na parochňu pre onkologických pacientov. „Postupne tak vznikol projekt, v ktorom ľudí vyzývame, aby sa nebáli ostrihať a darovať svoje vlasy. Týmto jednoduchým spôsobom podporia ženy s rakovinou hneď dvoma spôsobmi – materiálne aj morálne,“ píše sa na stránke vystrihajsaslovensko.sk.

2737421-ba1855

Je totiž obrovská škoda, keď vlasy skončia na zemi v kaderníctve a nemá z nich úžitok ani človek, ktorý ich roky pestoval, staral sa o ne a, žiaľ, ani tí, ktorým by pomohli cítiť sa lepšie, krajšie či získať stratené sebavedomie.„Mala som zopár telefonátov, keď človek na druhej strane chcel svoje vlasy darovať a pomôcť tak chorým. To ma nenechalo chladnou a nútilo premýšľať nad tým, ako by to šlo. Jedného dňa som sa spojila s Miroslavou Džupinovou z Ligy proti rakovine a pustili sme sa do projektu,“ prezradila Zdenka Vrbová, pre ktorú sa stali vlasy srdcovou záležitosťou.

„Všetky vlasy, ktoré k nám prídu, zaregistrujeme, odvážime a zapíšeme. Keďže na jednu parochňu, ktorej cena sa pohybuje od 300 do 2 tisíc eur potrebujeme vlasy z 3 až 4 hláv (okolo 300 g), snažíme sa rozdeliť ich podľa farby, dĺžky a kvality. Vlásky, ktoré nevieme momentálne použiť na parochňu, využívame iným spôsobom, aby sme z nich získali financie na výdavky spojené s výrobou parochne, ako je práca vlásenkárky, chemické ošetrenie alebo nákup materiálu na parochňu,“ dozvedeli sme sa z internetovej stránky projektu. Onkologické pacientky, ktoré pošlú žiadosť o parochňu, sa tak za zhruba tri týždne od zmerania hlavy môžu tešiť na „nové vlasy“. A to úplne zadarmo.

57494fbb5ca75

Pomôcť im môžu ženy, muži aj deti, minimálna dĺžka na výkup vlasov je však 40 cm. Najvhodnejšie sú nefarbené vlasy alebo farbené do svetlého odtieňa, vhodné sú aj prešedivelé či staré vlasy, pokiaľ boli správne uskladnené.„Po ostrihaní v smere rastu vlasy pevne zviazané gumičkami pošlite na adresu VSS, Liga proti rakovine SR, Brestová 6, 821 02 Bratislava, urobte si foto s novým účesom a zdieľajte ju na sociálnych sieťach. Ak nemáte vhodnú dĺžku vlasov, neprekáža to. Projekt pobeží dlhodobo,“informuje všetkých Liga proti rakovine a Zdenka Vrbová.

Aj v našich kaderníctvach

„Ženy vedia o tejto akcii, ale osobne som sa ešte nestretla, aby niekto prišiel a mal na nás takúto požiadavku,“ prezradili nám v salóne krásy Vesna v Starej  Ľubovni.„Ak by ma niekto oslovil s prosbou o pomoc pre onkologické pacientky, bez váhania by som pomohla. Ak má niekto dlhé zdravé vlásky, prečo by nemohol pomôcť tým, ktorí o ne prišli kvôli chorobe? To je to najmenej,“ zamyslela sa Ivana Gernátová, kaderníčka v Čirči. Zuzana Sitárová z tunajšieho kaderníctva Oľga má dokonca s niekoľkými klientkami osobnú skúsenosť:„Vieme o tomto projekte a vedia to aj ženy a dievčatá, ktoré k nám chodia. Niekoľko k nám prišlo práve kvôli tejto akcii, odstrihli sme im cop a ony ho už poslali, kde bolo treba. Iné si dokonca nechajú dorásť vlasy, aby ich mohli darovať na dobrý účel.“

300x300_9e44b3b5affd2c5deb03b4fcb0f04a54

Ostrihať sa dá kdekoľvek, v Bratislave je to úplne zdarma a výhodou spriatelených kaderníctiev

(zoznam na vystrihajsaslovensko.sk), je účes, buď zdarma, alebo za zvýhodnenú cenu a získanie odznaku.

Foto: internet


Commentaires


bottom of page