top of page
web_lms_500x200_bec_ceny.jpg
web_lms_500x200_bec_ceny.jpg
  • Writer's pictureMgr. Peter Šlosár

Darovanie krvi môže včas odhaliť aj zákerné choroby

Updated: Jul 9, 2020


krv

Na Mestskom úrade v Starej Ľubovni sa stretli tí, ktorí sa rozhodli už po niekoľkýkrát pomôcť druhým. Z rúk prednostu Aleša Solára a predstaviteľov Slovenského červeného kríža si prevzali ocenenia za niekoľkonásobné darcovstvo krvi. 


Nevyčísliteľná hodnota

Darovať krv sa vo všeobecnosti považuje za veľmi humánny krok, ktorý môže neraz zachrániť život ľuďom či už po úrazoch, nehodách, pri operáciách, nádorových ochoreniach či leukémií. Aj keď tejto životne dôležitej tekutiny nikdy nie je dosť, potešujúci môže byť fakt, že počet darcov na Slovensku každoročne stúpa. Zatiaľ čo v roku 2000 ich bolo takmer 135 tisíc, v roku 2015 už počet darcov atakoval 300-tisícovú hranicu. ,,Nikto nevie, kedy bude krv potrebovať. A to je hlavný dôvod, ktorý by mal ľudí motivovať k tomu, aby navštívili transfúznu stanicu, kde im v rámci jedného odberu odoberú 450 ml krvi,“ zdôraznila Miroslava Vasičkaninová, riaditeľka Územného spolku Slovenského červeného kríža v Bardejove, do ktorého patrí aj Staroľubovniansky okres. Podľa  jej slov je o darovanie krvi v našom okrese dostatočný záujem.


Tým, ktorí k odberom prichádzajú pravidelne, boli v uplynulých dňoch v obradnej sieni MsÚ odovzdané ocenenia. Celkovo 49 darcov si prevzalo 24 bronzových, 16 strieborných a 8 zlatých Jánskeho plakiet. ,,Keďže som zdravá a môžem pomôcť druhým, tak som sa rozhodla pravidelne darovať krv. Chcela by som povzbudiť hlavne mladých, aby sa nebáli a pristúpili k tomuto dobrému činu,“ povedala jedna z ocenených darkýň. Organizácia Červeného kríža udelila počas slávnostného aktu aj jedno špeciálne ocenenie.  Peter Hojstrič z Podolínca získal medailu 2. stupňa za humanitu, obetavosť a dobrovoľnícku službu.


Dobrý pocit, aj test zdravia


Osoby, ktoré sa rozhodnú darovať krv, musia mať minimálne 18 rokov a váhu 50 kilogramov. Okrem toho musia splniť aj viaceré podmienky. ,,Ak je niekto potetovaný, má pírsing alebo je po operácii, tak darovať krv môže až po uplynutí šiestich mesiacov. Samozrejme, deň pred darovaním je zakázané požívať alkoholické nápoje, jesť údeniny a dôležité je mať dostatočný príjem tekutín tak pred, ako aj po odbere,“ spresnila M. Vasičkaninová. Darovanie krvi okrem dobrého pocitu odzrkadlí aj zdravotný stav pacienta. Jedna vzorka krvi totiž dokáže včas odhaliť rozličné choroby a predísť tak možným zdravotným komplikáciám. Pre tých, ktorí nechodia na pravidelné prehliadky, je to dobrá príležitosť, ako si preveriť svoj zdravotný stav.

krv2

Málo výhod


Medzi najkritickejšie obdobie, kedy chýba krvi najviac, považujú pracovníci Národnej transfúznej stanice letné mesiace, a to hlavne kvôli zvýšenému počtu dopravných nehôd. ,,Medzi veľmi žiadanú krvnú skupinu už dlhodobo patrí nulka s RH faktorom mínus. Zatiaľ čo pacienti tejto skupiny môžu darovať krv všetkým ostatným krvným skupinám, oni môžu prijať iba krv 0-,“ dodala M. Vasičkaninová. Muži môžu darovať krv štyrikrát do roka, u žien je to o jeden odber menej.


V minulosti mali dobrovoľní darcovia nárok na viacero výhod, okrem iného aj na jednodňové platené voľno v deň odberu. V súčasnosti sa to obmedzilo okrem malého občerstvenia a náhrady dopravného aj na pracovné voľno, ale iba na čas nevyhnutný na cestu, odber a zotavenie sa po ňom. V prípade, že si to zdravotný stav vyžaduje, môže lekár predĺžiť čas na zotavenie, maximálne ale na 96 hodín od nástupu na odber.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 45 (12. december)

bottom of page