top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

Chcú získať titul Baby friendly

Updated: Aug 11, 2020


DSC01234

Ľubovnianska nemocnica sa po prvýkrát uchádza o titul Baby friendly – Nemocnica priateľská k deťom (BFHI). Po nadobudnutí certifikátu BFHI by mala dodržiavať 10 bodov potrebných pre podporu dojčenia.


Na gynekologicko-pôrodníckom a najmä na novorodeneckom úseku detského odd. začali od jesene 2019 realizovať opatrenia, aby titul získali. Zásadné zmeny nastali pri bondingu (kontakt bábätka s matkou typu koža na kožu) a systéme ošetrovania novorodencov rooming-in (dieťa je po pôrode s matkou). „Bezprostredné priloženie bábätka na bruško mamičky po narodení a prerušenie pupočníka až po jeho dotepaní sme realizovali aj v minulosti. Kompletný bonding, teda ponechanie bábätka v kontakte s matkou celý čas počas jej pobytu na pôrodnej sále – okolo dvoch hodín, sme v minulosti už síce realizovali, umožnený bol ale len tým ženám, ktoré absolvovali konzultáciu na neonatologickom oddelení a mali podpísaný informovaný súhlas. Išlo teda o menší počet rodičiek,“ povedal primár Štefan Kožuškanič.


V súčasnosti bábätká po pôrode prikladajú každej mamičke. Výnimkou sú rodičky, ktoré to odmietnu alebo to nedovolia komplikácie pri pôrode, či už zo strany matky, alebo novorodenca. „Navyše je novorodenec celý čas v kontakte skin to skin – koža na kožu, novorodencom je umožnené samoprisatie,“ dodal Š. Kožučkanič.


Ďalšou výraznou zmenou fungovania na odd. šestonedelia bolo zavedenie kompletného rooming-in systému. „Mamičky majú svoje bábätká celý čas pri sebe, aj v noci. Každodenná novorodenecká vizita je realizovaná na ich izbách. Okrem týchto zmien bolo potrebné vypracovať stratégiu dojčenia pre naše pracovisko, doplniť vzdelanie zdravotníckych pracovníkov v rámci dojčenia a ďalšie procesy vyplývajúce z podmienok Baby friendly inštitútu,“ zosumarizoval primár stále prebiehajúce procesy. Po ich ukončení sa  budú uchádzať o titul Baby friendly hospital.


Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 4/2020 (4. február 2020)


Comments


bottom of page