top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Cestovné kancelárie ožívajú po dvoch rokoch deficitu, cesta k zážitkom opäť sprístupnená

Koronavírus napáchal vo svete veľa zla a cestovný ruch patrí pre celosvetovú pandémiu k najviac postihnutým oblastiam. Tešiť sa môžeme z toho, že mnohé krajiny uvoľňujú pravidlá na úroveň spred pandémie a výber dostupných krajín sa tak rozširuje o mnohé krásne miesta.


Hoci na začiatku roka situácia s opatreniami bola neprehľadná a nikto presne nevedel, čo môžeme očakávať, cestovné kancelárie pripravili do ponuky všetky destinácie. „Postupne pandémia strácala na sile a ľudia začali objednávať svoje zameškané dovolenky. Záujem v súčasnosti rastie, ľudia už nemajú strach ako pred niekoľkými mesiacmi a dovolenky Leto 2022 sme začali predávať už v novembri 2021 ako vianočný darček,“ uviedla Anna Hirjaková z CK Corado. Ako dodala, niektorí síce disponujú s menším rozpočtom, ale viacerí usporili počas pandémie.


Prevláda cestovateľský deficit

Aj keď niet pochýb, že cena zájazdu hrá dôležitú úlohu, podľa cestovných agentúr stále viac zaváži pri výbere dovolenky zvedavosť, tiež napríklad spôsob dopravy. „Až 90 % predaných leteckých zájazdov je z Košíc alebo Popradu,“ poznamenala A. Hirjaková. Dôležitý je aj termín dovolenky, klienti cestovky sa väčšinou zameriavajú na školské prázdniny, celozávodné dovolenky či štátne sviatky. Seniori naopak využívajú predsezónne a posezónne termíny.

„Mali sme pokles z predaja dovoleniek v roku 2021 o 79 % oproti roku 2019. Z predaja dovoleniek sme nepokryli teda ani prevádzkové náklady a celkovú cenu práce. Mesiac čo mesiac s neistou vyhliadkou, bolo to ťažké. Ale už teraz vidieť, že rok 2022 pre nás znamená obnovenie zvýšenej dôvery k cestovaniu. Už teraz evidujeme nedostatok rodinných izieb, či vypredané obľúbené hotely a letenky na niektoré termíny,“ objasnila.


Obľúbené destinácie

Začiatkom roka si vyberali klienti destinácie podľa aktuálnej situácie s covid- 19, zamerali sa na výhradne dostupné bezpečné krajiny. Dnes už je to iné, tešia sa cestovné agentúry. „Predáva sa takmer každá destinácia. Najviac predaných zájazdov zatiaľ máme letecky z Košíc so službami all inclusive v priemere 7-11 nocí do destinácií ako Turecko, Rodos, Corfu, Kréta, Bulharsko, Egypt či Chorvátsko,“ prezradili v CK Corado. Veľmi obdobné postrehy majú aj v cestovnej kancelárii D.J.K, „medzi najžiadanejšie destinácie patrí Turecko, Cyprus, Chorvátsko či Bulharsko a nezaostávajú ani Grécke ostrovy“.Cestovanie bez rizika

V dnešných „pocovidových časoch“ je veľmi dôležité, aby už hneď pri objednávaní zájazdu klient zvážil viaceré faktory. „A to vzhľadom k tomu, že je ťažko povedať, čo bude. Momentálne klientom odporúčame uzatvárať kvalitné poistenie, aby sa tak vyhli zbytočným komplikáciám. Je to, samozrejme, na nich, či si zvolia lacnejšiu variantu - bez poistenia a s rizikom, alebo komfortnejšiu, síce o málo drahšiu variantu, ale s poistením i bez rizika,“ priblížila zástupkyňa cestovnej kancelárie D.J.K.


Dobré rady pred výberom dovolenky
Čo zahŕňa pripoistenie súvisiace s ochorením COVID-19?
Služba zahŕňa liečebné náklady COVID a náklady na ubytovanie v prípade nariadenej karantény v zahraničí zvyčajne po dobu 14 dní a storno COVID so spoluúčasťou 20 %. V prípade storna zájazdu z dôvodu COVID poisťovňa vracia pre poistených klientov 80 % z ceny zájazdu v rámci jednej poistnej zmluvy (podľa spoluúčasti v poistných podmienkach). 

Aké sú covid opatrenia v krajinách?
Väčšina dovolenkových destinácií zrušila všetky pandemické opatrenia týkajúce sa vstupu do krajiny. Cestujúci sa už nemusia preukázať digitálnym COVID certifikátom EÚ, potvrdením o prekonaní COVID-19 a negatívnym výsledkom testu. 

TIPY CESTOVIEK
Corado: Cyprus – najkrajšie, najčistejšie, pozvoľný vstup do mora, takmer v celej destinácii. Pričom je jedno, či je to grécky živší južný Cyprus, alebo pokojnejší severný s veľmi kvalitnými hotelovými službami ultra all inclusive. 

D.J.K: Jordánsko – krajina pokladov, Sardínia – nádherné more, Disneyland, Legoland – poznávacie zájazdy pre deti a hotely s rodinným klubom – výhody pre rodiny	

ANKETA

Ako budú dovolenkovať našinci?


Ľubomír Eged: - S kamošom na motorkách máme v pláne prejsť Alpy. Začneme v Slovinsku a v najznámejších horských prechodoch budeme pokračovať do talianskych Dolomitov, potom sa presunieme do Švajčiarska. Pozrieme si aj najväčší ľadovec v Európe, vyvezieme sa lanovkou pod Mont Blanc. Nahliadneme aj do mesta Nice a zastavíme sa aj pri najväčšom jazere v Taliansku Lago di Garda. Jarmila Chudiková: - Ako každý rok aj tento sa chystáme v lete na dovolenku a už sa veľmi tešíme, aj deti. Tohto roku sme si vybrali destináciu Maďarsko, je dostupná, čo sa diaľky týka, nachádza sa blízko slovenských hraníc. Vybrali sme kúpeľné mesto Sarvar, nachádza sa tam aj aquapark a prídeme si teda aj my na svoje, a keďže sú tam tobogany, aj deti. Ideme na to miesto prvýkrát, tak sa necháme prekvapiť, dúfam, že milo. Bernarda Golecová: - Na dovolenku sa chystáme na 14 nocí do Turecka, presnejšie mesto Side a vybrali sme si túto destináciu hlavne preto, že chceme teplo, teplé more a služby v Turecku sú na vysokej úrovni. Cena a služby sa nedajú porovnať ani s Talianskom, Chorvátskom či Gréckom. Michal Lichvár: - Pôjdeme partia do Turecka. Všetci sme dosť rozlietaní po svete, a bol trošku problém skĺbiť termín, takže až taký veľký výber destinácií sme nemali, ale som rád, že nakoniec vyhralo Turecko, mám rád ich kultúru i jedlo. Teším sa najmä, že trošku vypnem od problémov a na more. Jaroslav Girgoško: - Tento rok sa chystáme na Malorku. Vybrali sme si ju hlavne kvôli tomu, že je to ostrov dlhý 110 km a je tam mnoho miest, ktoré si chceme pozrieť, nafotiť a nakamerovať. Všetko už máme naplánované, len sadnúť do lietadla a precestovať všetky miesta. Chceme si tam požičať skúter, auto a na záver aj mini jachtu, takže celá dovolenka bude o cestovaní a nie ležaní na pláži. Samo Hnat: - Škótsko bol dlho môj sen, hlavne kvôli prírode. Letíme do Edinburghu a potom pôjdeme do Glasgowa. Požičiame si auto a ideme prejsť škótsku prírodu a vidiek, je tam veľa zaujímavostí - ako jazero Lochness, krásne hrady a zámky, ale najviac ma vždy na Škótsku lákal ostrov Skye, čarovné miesto, ktoré patrí medzi najkrajšie miesta na svete. Michal Mezeš: - Na dovolenku sa chystáme byť doma, pretože máme také „vysoké“ platy a dovolenky sú všade také „lacné“. Marek Drab: - V lete plánujem navštíviť Budapešť. Má bohatú históriu, fascinujúcu architektúru, množstvo múzeí a galérií, ale aj rušný nočný život. Okrem iného, sa v čase mojej návštevy bude konať aj Veľká cena Maďarska, čo je hlavný dôvod mojej cesty. Edita Dobiášová: - Páči sa nám veľmi Taliansko a Chorvátsko, už sme tam boli viackrát, stále na inom mieste a vždy nás niečím novým prekvapia. Určite navštívime teda tieto destinácie, ale keď sa nám podarí, šli by sme toho roku vyskúšať aj Baltské more, Poľsko. V tejto destinácii sme ešte neboli, ale na fotografiách či videách nás veľmi očarilo.


Jana Blašková, ilustračná foto: pixabay.com

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 23 (15. jún 2022)


Comments


bottom of page