top of page
  • Peter Rindoš

Bývanie na Továrenskej? Prioritou má byť práca a vzdelávanie

Updated: Sep 28, 2021

Obyvatelia osady na Továrenskej v Starej Ľubovni sa od tohto leta prispôsobujú novému režimu. Mesto im upravilo ceny nájomného, ktoré vo väčšine prípadov išli nahor. Lokalitu, označovanú v čase nárastu pandémie covid-19 za rizikovú, sme pred časom navštívili a miestnych sa pýtali na podmienky.

Továrenská ulica v Starej Ľubovni.

Keď pred Vianocami 2008 zhorela osada na Továrenskej do tla, žilo v nej 107 obyvateľov, z nich 60 detí. V súčasnosti je ich takmer dvojnásobok. „Všetci primátori nám sľubovali, že sa budeme mať lepšie, ale veľa sa toho nezmenilo. Pozrite, všetci sa tlačíme v malých unimobunkách,“ ukazovali nám miestni.


Problémové bývanie

Po spomínanom ničivom požiari prišlo o strechu nad hlavou asi 15 rodín. Mesto im vtedy zabezpečilo unimobunky, čo znamenalo aj lepší komfort bývania ako pred požiarom. Rokmi sa situácia zmenila, v osade pri rieke Poprad dnes žije približne 190 ľudí. „Deti nám vyrástli a majú tiež svoje rodiny. Niektorí sme si museli urobiť prístavby, predsa musíme nejako žiť,“ vysvetľovali tunajší obyvatelia. Viacerí z nich sú zamestnaní či odchádzajú za prácou mimo bydliska, sú tu však aj mnohí poberatelia sociálnych dávok. „Potrebovali by sme pomôcť s bývaním a nie, aby nám mesto zdvíhalo nájom. V osade nemáme poriadnu cestu, nemôžeme sa pripojiť na vodu. Pozrite sa, ako to tu vyzerá,“ ukazovali ľudia na zablatený terén, ktorý ostal po daždi.

Zámery s novými unimobunkami počítajú s viacerými možnosťami.

Zmena nájomného

Kým v minulosti platili miestni nájomné za menšiu unimobunku päť eur a za väčšiu desať eur mesačne, od leta 2021 platia iné pravidlá. Nájomné po novom zodpovedá ploche, ktorú jednotliví nájomníci užívajú, jeho cena je 1,50 eur za meter štvorcový na rok. Takmer pre všetkých užívateľov tak narástlo. „Ďalším dôvodom úpravy nájmu bolo vytvorenie fondu opráv, z ktorého sú hradené nevyhnutné opravy pôvodných unimobuniek. Dodatky k zmluvám, kde sú uvedené výšky nájomného, sú zverejnené na našom webovom sídle,“ uvádza k problematike radnica v Starej Ľubovni.

Primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko poznamenal, že nájomné na Továrenskej nebolo valorizované niekoľko rokov. „Ak niekto potrebuje, napríklad vymeniť na streche plech, bude si to splácať sám a nepôjde to z mestských prostriedkov na údržbu. Chceme uplatniť princíp zásluhovosti,“ povedal.

Stiesnené podmienky bývania.

Prioritou je práca a vzdelávanie

Mesto osadilo pred časom do osady cez sociálny podnik ďalšie dve obytné unimobunky a jeden sanitárny kontajner v hodnote 15-tisíc eur. Polovicu nákladov sa podarilo získať zo štátneho ministerstva sociálnych vecí. Hoci na pôde mestského zastupiteľstva zazneli z úst poslancov úvahy, aby ich obyvatelia nelegálne neobsadili, samospráva má s novými unimobunkami predbežné zámery. „Chceme ich využívať pre ľudí v prípade krízových životných situácií, napríklad, keby sa nám, nedajbože, vrátila pandémia. Nevylučujeme, že v budúcnosti v nich bude zázemie pre komunitných pracovníkov alebo zázemie pre deti, teda akási študovňa,“ ozrejmil primátor. Zároveň poznamenal, že vníma aj výhrady zo strany obyvateľov Továrenskej. „Kritiku, samozrejme, vnímame, pre nás by však malo byť prioritou najmä práca a vzdelávanie. K celkovému riešeniu Továrenskej nám viac napovie aj štátny Plán obnovy, v mnohých ohľadoch totiž ide o záležitosti štátu.“


foto: MM/ĽMS

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 35 (22. september 2021)


Comments


bottom of page