top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Aktuálne: Medzinárodný filmový festival v Starej Ľubovni

Updated: Jul 14, 2020


ekotopfilm_roadshow_LTV_2016_Stara_Lubovna_800x600-3

Stará Ľubovňa sa stala partnerom regionálnej tour Ekotopfilm – Envirofilm, Medzinárodného filmového festivalu zameraného na témy súvisiace s ekológiou, ochranou životného prostredia a trvalo udržateľným rozvojom. Prehliadku vybraných víťazných filmov budú môcť Staroľubovňania vidieť už tento štvrtok 16.  marca v Kine Tatra. Vstup je zdarma!


Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm (ďalej len „Ekotopfilm – Envirofilm“) má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a v máji tohto roku sa bude konať jeho 44. ročník. Počas jedného týždňa prinesie viac ako 100 filmov z celého sveta, bohatý sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií. V poslednom ročníku sa na ňom zúčastnilo 35 spíkrov a viac ako 17 000 návštevníkov. Regionálna tour festivalu Ekotopfilm – Envirofilm je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka. „Stará Ľubovňa je v poradí ďalším mestom, kde prinášame naše regionálne festivaly a v spolupráci s mestami a samosprávami celkovo plánujeme navštíviť 50 slovenských miest,“ hovorí Peter Lím, generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm – Envirofilm a dodáva, „cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. Preto je dôležité prinášať tieto témy zrozumiteľne, atraktívne a zábavne čo najširšiemu publiku do všetkých regiónov. Verím, že pre ľudí zo Starej Ľubovne a okolia, charakteristického svojou krásnou prírodou bude festival zaujímavý a motivujúci. Tešíme sa na každého milovníka prírody.“ Festival uvítal aj primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko: „Sme radi, že taký významný festival európskeho rozmeru, akým je Ekotopfilm – Envirofilm, zavítal aj k nám. Stará Ľubovňa nemalou mierou prispieva k ochrane životného prostredia projektmi zameranými na aktivity podporujúce triedený zber odpadov, revitalizáciu zelene a budovanie zelených oáz. Zároveň sa zapájame do rôznych zelených iniciatív a aktivít, ako sú – V meste bez môjho auta v rámci európskeho týždňa mobility, Do práce na bicykli alebo využitím grantovej schémy Záleží nám na Starej Ľubovni. Staroľubovňania sa zaujímajú o prírodu a okolie, kde žijú, čo nás teší, a preto mesto podporuje iniciatívy aktívnych občanov aj v tejto oblasti.“ Ekotopfilm – Envirofilm sa bude konať vo štvrtok 16. marca v Kine Tatra v Starej Ľubovni. Jeho program začína dopoludnia Junior festivalom, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl. Festival pokračuje večerným programom určeným pre širokú verejnosť. Popri premietaní piatich víťazných filmov je pripravená aj zaujímavá diskusia s názvom Ako dostať Slovensko na európsku úroveň so zaujímavými hosťami. „Filmový festival považujeme za najväčšie eko-podujatie svojho druhu v histórii Slovenska a veľmi nás teší, že sme už druhý rok jeho aktívnou súčasťou. Slovensko je totiž v recyklácii na chvoste európskych krajín. Recyklujeme iba 12 % odpadu. Nórsko 99 %. Aj preto sme v mestách, kde naša spoločnosť zabezpečuje triedený zber odpadu a stará sa o recykláciu, pripravili počas festivalu vlastný zážitkový program pre deti a verejnosť,“ povedal Michal Sebíň, riaditeľ spoločnosti NATUR-PACK.


Vstup na festival je ZDARMA! Viac info nájdete na: www.ekotopfilm.sk          


PROGRAM EKOTOPFILMU PRE VEREJNOSŤ


16.marca (štvrtok), kino Tatra 16.00 h Ako sa zrodil prales (Rakúsko, 52. min., SK dabing) 17.00 h Mikropôrod (V. Británia, 59 min, SK dabing) 18.00 h Mimo plátna – Ako dostať Slovensko na európsku úroveň? (55. min.) 19.00 h Púštna ruža (Slovensko, 25. min.)

19.30 h Tam niekde v Bangladéši (Singapur, 47 min. SK dabing) 20.30 h Baobaby medzi súšou a morom (Francúzsko, 55 min., SK dabing)


+ JUNIOR FESTIVAL / určený len pre ZŠ a SŠ 7.30 – 12.30 h: filmový, približne 30-minútový program.


Detailné informácie o jednotlivých filmoch nájdete aj na www.lms.sk


bottom of page