top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureMgr. Peter Šlosár

Ako sa uchytila novinka na Obchodnej akadémii v Starej Ľubovni?

Updated: Jul 7, 2020


dav

Uplynulý školský rok je už minulosťou a viac ako 1700 žiakov staroľubovnianskych základných škôl a vyše 1500 študentov stredných škôl si prevzalo výsledky svojej práce. V Obchodnej akadémii (OA) na Jarmočnej ulici otvorili v tomto školskom roku aj novú, bilingválnu triedu. Zisťovali sme, či sa odbor uchytil a ako sú spokojní tí, ktorí sa ho rozhodli študovať.


Nie všetci potešili Na slávnostnom ukončení školského roka chýbalo už 44 maturantov, ktorým sa prázdniny začali zhruba o tri týždne skôr. Ešte pred tým, než si takmer 140 žiakov prevzalo vysvedčenia, riaditeľka školy zhodnotila uplynulý rok a žiaci si museli pred prázdninami vypočuť aj slová kritiky. Tá sa týkala najmä veľkého počtu vymeškaných hodín, na základe čoho bol jeden žiak zo štúdia vylúčený, dvom sa zhoršila známka zo správania o dva stupne a ďalší dvaja študenti boli za správanie ohodnotení známkou 4.


Nová skúsenosť Po prvýkrát si v škole prevzali vysvedčenia aj študenti bilingválnej triedy.„Študenti majú už v prvom ročníku 20 hodín anglického jazyka a zvyšná časť vzdelávacieho procesu je doplnená všeobecnými predmetmi,“ uviedla riaditeľka školy Viera Mikulová, ktorá spresnila, že študenti by mali mať po prvom ročníku vedomosti z anglického jazyku už na úrovni B1. Schopnosti si preto ku koncu roka učitelia u prvákoch bilingválnej triedy overili skúšobným maturitným testom z tohtoročnej maturity. ,,Boli sme príjemne prekvapení, pretože úspešnosť u väčšiny žiakov bola viac ako 60-percentná,“ prezradila riaditeľka. Týmto to ale podľa jej slov zďaleka nekončí a každým rokom sa náročnosť štúdia bude stupňovať a na vzdelávanie v angličtine sa bude klásť väčší dôraz. Aj preto sa v druhom roku štúdia vyučujú odborné predmety ako ekonomika či ekonomické praktikum v angličtine. A zatiaľ čo študenti ostatných ročníkoch sa pred maturitnú komisiu postavia iba raz, maturanti z bilingválnej triedy si skúšku za zeleným stolom „užijú“ rovno dva razy. ,,Vo štvrtom ročníku sa bude konať maturita zo slovenského jazyka a v piatom ročníku to bude maturita z anglického jazyka a z teoretickej i praktickej časti,“ priblížila V. Mikulová. Ako ale reagovali nami oslovení študenti, ani táto skutočnosť im robí starosti a rozhodnutie ísť študovať do bilingválnej triedy neľutujú. Súčasťou štúdia sú aj výmenné pobyty v zahraničí a už v budúcom školskom roku by sa niekoľko študentov malo vzdelávať v Krakove a Londýne. Zvýšiť kvalitu a atraktívnosť odboru by mal aj Angličan, lektor, ktorého by škola chcela zamestnať prostredníctvom projektového grantu. Aj keď bilingválne štúdium má na OA svoj prvý premiérový rok za sebou, toto štúdium už nie je v Starej Ľubovni nové, podobná možnosť je od roku 2015 aj v Girkevnom gymnáziu sv. Mikuláša.


Anketa: Si spokojný/á s výberom?

  1. Janka Mrugová: – Odmala som sa venovala jazykom, a keďže mojím snom je ísť pracovať do zahraničia, tak to považujem za veľké plus. Na začiatku to bolo ťažké, ale zvykla som si a uvedomila som si, že to nie je až také zlé a dá sa to zvládnuť.

  2. Sofia Vilčeková: – V súčasnosti je cudzí jazyk na prvom mieste, a keď sa to prepojí aj s odborom, tak to považujem za veľmi prospešné pre moje budúce uplatnenie sa na trhu práce.

  3. Veronika Fudelyová: – Najprv som chcela ísť študovať obyčajnú obchodnú akadémiu, ale keď som sa dozvedela o tomto odbore, tak som vôbec neváhala a svoje rozhodnutie neľutujem. Som spokojná a myslím si, že si vďaka tomu nájdem aj skôr prácu.

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 27 (10. júla 2018)


Comments


bottom of page