top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Ako hospodárila Ľubovnianska nemocnica v roku 2018?

Updated: Jul 2, 2020


DSC_0246

To, že Ľubovnianska nemocnica, n.o. žije čulým stavebným ruchom, je citeľné. A to za neustáleho chodu poskytovania medicínskej, zdravotníckej a ošetrovateľskej starostlivosti. Jej ekonomické ukazovatele predstavil riaditeľ nemocnice Peter Bizovský na ostatnom zasadnutí poslancov a rovnako i najbližšie vízie zdravotníckeho zariadenia, v ktorom má Mesto Stará Ľubovňa 30-percentný podiel.    


Pozitívne čísla Už základné údaje, a to, že nemocnica opäť skončila rok v pluse, tentoraz vo výške 832 855 €, a to pri celkových nákladoch vyše 13 mil. € a výnosoch cez 14 mil. eur, hovoria za všetko. „Aktíva nemocnice predstavujú 8 miliónov 577 tisíc eur. Keď si uvedomíme, že pri vstupe do neziskovej organizácie v roku 2005 mesto vložilo milión slovenských korún, teda okolo 30 tisíc eur a VÚC PSK drobný hmotný majetok, ktorý vlastne už neexistuje, tak ten nárast je za tie roky enormný,“ priblížil na ostatnom zasadnutí poslancov riaditeľ nemocnice, ktorá zamestnáva 476 ľudí s priemernou mzdou 1 250 €. Stúpa pritom aj počet hospitalizácií, uplynulý rok bol rekordný aj v týchto ukazovateľoch, bránami nemocnice odišlo domov vlani 11 935 odhospitalizovaných ľudí. Rovnako smerom hore sa hýbu počty ambulantných vyšetrení – 104 172 a vyšetrení na spoločných vyšetrovacích zložkách (biochémia, rtg, fyziatria…), ktorých bolo 241 515. Ako deklaroval riaditeľ, nemocnica si chce naďalej udržať tak počty zamestnancov, ako i pacientov, a to i z okolitých okresov. Menší problém má s nedostatkom lekárov, zvlášť skúsených. Čo sa týka hodnotení, tak cez ministerstvo zdravotníctva, poisťovne, ako aj pacientov, tu, ako je známe, Ľubovnianska nemocnica boduje na najvyšších priečkach. Vlani napr. v hodnotení INEKO už po 4-krát obhájila prvenstvo v kategórii všeobecných nemocníc. Tento rok je podľa slov riaditeľa nemocnice mimoriadne náročný a prelomový.


Náročná prestavba Už vlani sa tu pustili, ako sa už viackrát spomínalo, do historicky najväčšej prestavby. Viditeľná je už aj tohtoročná investícia, zatepľovanie a budovanie strechy na pavilóne A za vyše 370 tisíc eur. Pred poslancami P. Bizovský spresnil výšku celkovej investície, a tá by sa mala vyšplhať až na okolo 8,2 mil. €, z toho 4,3 mil. € tvoria zdroje z EÚ. S mega-prestavbou, ktorá potrvá do leta budúceho roku, prichádza práve teraz pre nemocnicu mimoriadne náročné obdobie. Už od tohto mesiaca sa budú gyn.-pôrod. sály sťahovať na oddelenie, kým sa nevybudujú nové. To bude trvať okolo troch mesiacov a nasledovať bude podobné provizórium chirurgie. „Verím, že to nepôjde na úkor kvality poskytovanej starostlivosti, ale čo sa týka spokojnosti a pohodlia pacientov, určite to bude ťažšie,“ podotkol riaditeľ, ktorý nechce týmto obmedziť chod žiadnej prevádzky, ani minimalizovať počty pacientov, hlavne z iných regiónov.


Aj výťah pre polikliniku Nemocnica plánuje novovzniknuté, resp. zrekonštruované sály aj dovybaviť novou technikou, pripravených má na to 1,7 mil. z vlastných zdrojov. A rovnako z našetrených peňazí chce vybudovať parkovací dom v technickej časti areálu, stáť by to malo okolo 800 tisíc eur. „Niekedy v júni chceme požiadať VÚC o možnosť zbúrania ôsmich garáží a jednej starej hospodárskej budovy v trakte, kde by tento dom mal vzniknúť,“ povedal riaditeľ. A pridal ešte jednu potešujúcu správu, na ktorú čakajú mnohí pacienti. Vybuduje sa aj výťah v poliklinike, ktorý bude v jej zadnej časti so vstupom v objekte, kde vznikne nový urgentný príjem. Okrem našetrených peňazí na všetky investície sa zvažuje aj menší uver, nemocnica si ho môže dovoliť, už v lete by malo byť jej úverové zaťaženie nulové. Pri všetkých týchto veľkých investíciách nemocnica plánuje aj v tomto roku ostať v pozitívnych číslach a ráta so ziskom cez milión eur. „Verím, že sa nám to všetko spolu s mestom a Vyšším územným celkom PSK podarí zrealizovať a rok 2019 bude rovnako úspešný alebo ešte úspešnejší,“ uzavrel hodnotenie riaditeľ nemocnice.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 18 (7. máj)


Comments


bottom of page