top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Aj smer vetra je pri medveďoch dôležitý

Updated: Jun 30, 2020


medved

Aj mestom Stará Ľubovňa sa nedávno šírila informácia, že na Oslom a Širokom vrchu Ľubovnianskej vrchoviny bol zaznamenaný pohyb medveďa hnedého. Radnica i poľovníci vyzývali k opatrnosti. Nielen o tom sme sa rozprávali s predsedom miestneho poľovníckeho spolku OSLI Ladislavom Bodockým (na fotografii).

Foto_bodocký

Asi už nejde o informáciu, ktorá by vydesila návštevníkov našich lesov tak intenzívne ako možno v minulosti, napriek tomu tu boli výzvy aj zo strany ochrancov prírody… Treba teda zvýšiť opatrnosť, respektíve možno očakávať aj častejšie strety s medveďom u nás?


– Medveď rozhodne patrí do prírody. Musíme si na to zvyknúť a hlavne po rokoch, keď nám padlo toľko lesa. Pozrime na Tatry a Levočské pohorie… To spôsobilo, že medveď nemá, takpovediac, krytie. A sú tu aj čísla, ktoré hovoria jasnou rečou, v roku 2014 ich napočítali okolo 1200 kusov. Iste, je tu nejaký úbytok, ale len prírastok tvorí 200 – 300  kusov. Kto to vie? Plánuje sa rátanie medveďov podľa DNA z trusu, tak veríme, že budeme mať tieto informácie. Ale podľa toho, kde sa už medvede tlačia, napríklad ich videli okolo Pezinku, tak vidíme, že to už niečo znamená. A objavili sa aj na Morave, kde možno sto rokov nemali medveďa… Musíme to brať ako realitu. A v lese sa správajme normálne. Je dobre sa rozprávať, treba dať vedieť, že sme tam, ale, samozrejme,  nie takým spôsobom, že sa do lesa vrhneme všetci naraz. My medvede nevyženieme, vrátia sa.


Čo ale láka medvede k nám? Sú to iba migrujúce kusy, resp. tie, ktoré z Tatier vytlačia dominantné samce?


–  Aj to je možné, ale najväčším problémom, si myslím, je naše smetisko v podhradí, kde medvede kadečo nájdu a láka ich to. Niečo im tam vonia. Keď sa tu prvýkrát medveď objavil, respektíve ho zaregistrovali moji dvaja kolegovia, tak to bolo práve nad smetiskom pod Skalkou, kde sa od nich postavil tak na 15 – 20 krokov. Ten, na ktorého sme upozorňovali teraz, je vraj stále niekde okolo Hajtovky. Dokonca dva medvede boli videné aj napríklad v Sulíne. Tam sú lesy menej navštevované ľuďmi, hubármi,…


Viac sa ale zrejme treba báť medvedíc, ktoré si chránia mladé…


– Každý vie, že tú pomyselnú priamku medzi medvedicou a mladými, keď človek pretne, je tu nebezpečenstvo. Matka má zakódované, že niekto napadá jej mladé a je ako expresný vlak. Je to pritom mohutná masa podporená materstvom. Počuli sme, že pred mesiacom medvedica napadla fotografa a sám povedal, že sa druhýkrát narodil. Zaútočila dokonca dvakrát. Našťastie, nie u nás.


Ilu. foto


Viac o tom, ako sa treba správať v lese, aby sme sa vyhli stretu s medveďom i o nákaze diviakov, sa dozviete v ĽN č. 31,  ktoré budú v predaji do 2. septembra.


––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-


Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 uverejňujeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov. Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN.


Comments


bottom of page