top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Aj krv musí byť 14 dní v karanténe

Updated: Jun 24, 2020


k01

V týchto dňoch sa mnohí pýtajú, či sú reálne odbery krvi. A za akých podmienok. Treba vedieť, že bez darcovstva krvi sa nemocnica určite nezaobíde, nie je však možné, aby odbery bežali v takom režime ako doteraz.


Súčasná epidemiologická situácia sa dotkla aj hematologicko-transfúzneho oddelenia Ľubovnianskej nemocnice. „Vzhľadom k veľkosti čakárne a potrebu odstupov medzi osobami sme pristúpili k objednávaniu darcov na určitý čas,“ vysvetlila primárka Valentína Redajová. Rozhodne tak treba predtým volať, a to na tel. čísle 052/4317248 a darca dostane tzv. časenku. Na odbery objednávajú po 5 osôb na každých 30 minút.


Odbery krvi sa realizuje ako doteraz, teda v stredu a piatok v čase od 7.00 do 9.30 h. Darcovia sa tak stretávajú minimálne. „Dokonca registrujeme, že im to vyhovuje a možno pri takom stave, keď nemusia čakať, berieme ich ako sú objednaní, aj zostaneme v budúcnosti,“ načrtla primárka.

krv

Skrátená expirácia krvi


Pripomenula, že sa môže stať, že aj odmietnu darcu, resp. ho odporúčajú prísť neskôr. „Nemôžeme znehodnocovať krv, musíme regulovať odbery, aby sme čo najhospodárnejšie pracovali s krvou. Zmenou oproti minulosti je aj to, že musíme 14 dní čakať, až potom, keď sa ukáže, že u darcu krvi sa neprejavili príznaky respiračného ochorenia, krv môžeme uvoľniť na podanie pre chorých. Dá sa povedať, že aj krv je dva týždne v karanténe,“ vysvetlila V. Redajová. Krvné jednotky majú tak oproti doterajšej 6-týždňovej expirácii, len štvortýždňovú, teda sa skracuje čas, kedy sa môže dostať k pacientovi.

DSC_0734

Darca musí prísť, pochopiteľne, s ochranným rúškom a pri vstupe do areálu nemocnice musí prejsť iba cez hlavnú bránu prechodom cez filter, bočný vchod z parkoviska pre darcov krvi je uzamknutý. Na vstupnej kontrole sa ako všetci, ktorí vstupujú do nemocnice, darcovia podrobia kontrole, teda zmerajú im telesnú teplotu a vyplnia dotazník, prostredníctvom ktorého sa zisťuje základná anamnéza.

k03

Osobitné podmienky - z darovania krvi sú vylúčené osoby, ktoré boli posledných 14 dní v zahraničí – boli posledných 14 dní v kontakte s osobou, ktorá sa vrátila zo zahraničia, je v karanténe alebo sa u tejto osoby objavili príznaky respiračného ochorenia alebo ochorenia COVID-19 – majú alebo mali posledných 14 dní niektorý z nasledujúcich príznakov respiračného ochorenia: suchý kašeľ, dýchavičnosť, zvýšenú teplotu, zimnicu, bolesť v krku, hlavy, bolesti svalov, hnačku alebo zvracanie


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 15/2020 (21. apríl 2020)  


Comentarios


bottom of page