top of page
  • Writer's pictureMgr. Peter Šlosár

Absolútna novinka: vodičov už kontrolujú aj z oblohy

Updated: Jul 7, 2020


DSC_0425

Ľubovnianski policajti sa ako prví na Slovensku môžu pochváliť novým zariadením, pomocou ktorého budú kontrolovať dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Novú technológiu už stihli aj otestovať, a to na najkritickejšom úseku celého okresu.


Na jedinečný spôsob kontroly vodičov zo vzduchu pomocou malého bezpilotného lietadla, tzv. dronu si odteraz budú musieť zvyknúť vodiči jazdiaci v Staroľubovnianskom okrese. Tunajšiemu Občianskemu združeniu odborového zväzu polície sa ho podarilo zakúpiť v rámci výzvy prevencie kriminality, ktorú vyhlásilo Ministerstvo vnútra SR. ,,Sme radi, že takýmto novým spôsobom môžeme dohliadať na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky,“ uviedol z Odboru poriadkovej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Starej Ľubovni Jozef Vasilík, podľa ktorého bude toto zariadenie možné využívať  aj pri iných aktivitách polície, najmä pátracích akciách v ťažko dostupnom teréne. Novinku po prvýkrát otestovali v takmer 150-metrovej výške na tzv. miľavskom kopci, ktorý je typický ostrými nebezpečnými zákrutami a v prípade nepriaznivého počasia aj pomerne klzkým povrchom. Podľa policajných štatistík sa v okrese stane ročne 800 nehôd, pričom až viac ako 20 % je v tomto úseku, označovanom ako nehodový. Aj preto sa toto miesto zaraďuje medzi najkritickejšie nielen v okrese, ale v celom kraji.

DSC_0430

PREVENTÍVNA AKCIA BEZ POKÚT Prvý deň kontroly touto novinkou nemal na peňaženky previnilých vodičov  negatívny vplyv. ,,Tentokrát sa to zaobišlo iba so slovným upozornením a oboznámením, aké to mohlo mať následky v prípade, ak by sa v protismere objavilo iné vozidlo,“ dodal J. Vasilík. ,,Ešte nikdy som sa s takýmto spôsobom kontroly nielenže nestretol, ale som o tom ani nepočul,“ reagoval jeden z opýtaných, vodič Peter. Šoféri si zároveň dobrovoľne mohli vyskúšať svoje vedomosti týkajúce sa poskytnutia prvej pomoci. ,,Málokto si uvedomuje, aké dôležité je podať prvú pomoc správne, vedieť zastaviť krvácanie či poskytnúť masáž srdca,“ uviedla Eva Rodáková z Asociácie samaritánov SR. 

DSC_0427

Vodiči si tak budú musieť zvyknúť na to, že ich jazda bude kontrolovaná nielen zo zeme, ale aj z výšky.

Záber z lietajúceho dronu sa prenáša na tablet, na ktorom policajti vidia priestupky vodičov.


DSC_0420

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 20 (22. máj 2018)


bottom of page