top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Malá Sofinka a Teo potrebujú pomoc. Benefičný koncert s kapelou No Name už dnes večer!

Updated: Dec 1, 2022

Predvianočný čas je ako stvorený na benefíciu, aj v meste Stará Ľubovňa je nachystaných viac akcií, ktoré si kladú za cieľ pomáhať. Jednou z nich je aj 8. Vianočný benefičný koncert vo štvrtok 1. decembra v tunajšom Dome kultúry. Jeho výťažok pôjde opäť tam, kde je to najviac potrebné - k deťom. Tentoraz okrem pacientov detského oddelenia Ľubovnianskej nemocnice poputuje jeho výťažok k dvom rodinám, ktoré osud ťažko skúša.


„Chceme pomôcť dvom rodinám, ktoré naliehavo potrebujú financie, aby mohli ich deti napredovať, aby sa priblížili k zdravým deťom, mohli podstúpiť potrebné rehabilitácie a liečbu,“ povedal Miroslav Vrábeľ, predseda OZ Kultúra so srdcom, najnovšie poslanec MsZ, ktorý stojí za organizáciou šnúry benefičných koncertov v meste Stará Ľubovňa, ktoré doteraz prispeli už sumou okolo 50-tisíc €.


Komu pôjde pomoc

Tí, ktorí si tentoraz kúpili vstupenku na koncert známej skupiny NO NAME a sponzori, teda prispeli k podpore tých, ktorí to potrebujú. A to rodine Sedlákových, ktorá chce polročnej Sofinke, ktorá sa narodila s Downovým syndrómom, pomôcť absolvovať ďalšie rehabilitačné pobyty. „K jej diagnóze sa pridružila svalová hypotónia, porucha sluchu a defekt komorového septa, teda dve dierky v srdiečku. Sofinka už ako bábätko musela začať cvičiť, nosí sluchový aparát a pravidelne absolvuje vyšetrenia vo väčších mestách. Aby napredovala, potrebuje pravidelne absolvovať rehabilitačné pobyty v špecializovaných zariadeniach,“ priblížila jej mama.


Rovnako 6-ročný chlapček Teo potrebuje pomoc ľudí so srdcom namieste. Narodil sa s vývojovou chybou pravej nôžky, špeciálnou diagnózou, na Slovensku sa rodičom nepodarilo nájsť odborníkov, ktorí by mu vedeli pomôcť. „Cez internet sme našli veľmi dobré referencie na doktora Radlera vo Viedni,“ priblížili nám rodičia, ktorí absolvovali veľa zákrokov v zahraničí, ale ďalšie si nemôžu dovoliť. Doteraz ich náklady na liečbu v zahraničí stáli skoro 40-tisíc €! Treba ďalšie zákroky, každá z ďalších potrebných operácií si žiada okolo 15 až 20 tisíc €. „Snažíme sa akýmkoľvek spôsobom získať aspoň časť peňazí, aby sme pokryli náklady na liečbu vo Viedni a následnú rehabilitáciu. Preto by sme chceli osloviť každého, kto môže aj málom prispieť a pomôcť Teovi k plnohodnotnému životu, a to s čo najmenšími bolesťami a obmedzeniami,“ znie prosba statočných rodičov Maslíkových.


Môžete ešte prispieť

V meste Stará Ľubovňa žije veľa rodín, ktoré bojujú s nepriazňou zdravia i osudu. Je logické, že všetkým sa pomôcť nedá, OZ Kultúra so srdcom prosí ale nateraz za tých, ktorí to naliehavo potrebujú – Sofiu a Tea. Ak niekto môže a chce prispieť týmto dvom rodinám, môže tak urobiť na čísle 0908 560 254 alebo na emailovej adrese kulturasosrdcom@gmail.com.


Helena Musalová, foto: archív rodín

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 45 (30. november 2022)Comments


bottom of page