top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

10. ročník saxofónovej súťaže bol výnimočný nielen jubilejným číslom

Updated: Jul 1, 2020


Trio w

Naše saxofónové trio sa umiestnilo v striebornom pásme.


V rámci Dni Jána Melkoviča sa v Základnej umeleckej škole (ZUŠ) Jána Melkoviča v Starej Ľubovni konal 10. ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky v sólovej a komornej hre na saxofóne. Tento hudobný nástroj má uplatnenie vo všetkých hudobných žánroch, možno aj preto má mnoho priaznivcov a obdivovateľov.


V sólovej hre sa súťažilo v troch kategóriách. Celkovo sa predstavilo 36 sólistov a ich repertoár musel zahŕňať jednu povinnú skladbu. V komornej hre sa predstavilo päť zoskupení, výber skladieb bol voľný. Zo ZUŠ Jána Melkoviča sa v sólovej hre predstavilo šesť saxofonistov a jedno trio v komornej hre. Sólistky Alica Jozefíková a Michaela Kyšelová sa pod vedením pedagóga Jána Melchera umiestnili v 1. kategórii v bronzovom pásme. Žiaci pod vedením Petra Mosorjaka sa v 1. kategórii umiestnili v striebornom (Andrej Pristáč) a bronzovom pásme (Alica Turčániová). V 3. kategórii v bronzovom (Jasmína Michaela Potočková) a v striebornom pásme, v ktorom sa najvyššie umiestnil Patrik Hangurbadžo so stratou jediného bodu na víťazstvo. V komornej hre sa saxofónové trio v zložení Jasmína Michaela Potočková, Andrej Pristáč a Alica Turčániová, umiestnilo v striebornom pásme. „Vcelku zahrali pekne, ale sú tam rezervy, na ktorých musíme pracovať a dúfam, že nabudúce to bude ešte lepšie,“ zhodnotil Peter Mosorjak.

Žiaci, ktorí sa pripravujú na súťaž, musia veľa cvičiť a výhodou je, že si rozširujú svoj repertoár. „V sólovej hre sú každý rok povinné skladby, ktoré sú podľa mňa veľmi náročné. Tým, že sa pripravujeme na súťaž, musíme tú náročnosť zvládnuť, a tým spôsobom posúvame umeleckú úroveň svojich žiakov, ale aj seba ako pedagógov,“ priblížil P. Mosorjak.


Viac sa dozviete v ĽN č. 19, ktoré bude v predaji do 20. mája.


––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––


Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 uverejňujeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov. Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN.


#celoslovenskásúťažnáprehliadka #soxofónovásúťaž #ZUŠJánaMelkoviča

bottom of page