top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

SKLAMANÍ ŠTUDENTI Po roku sa situácia so stužkovou opakuje!

Updated: Nov 16, 2021

Jednou z chvíľ, ktorú stredoškoláci počas svojho štúdia túžobne očakávajú, je práve slávnosť odovzdávania zelených stužiek. Žiaľ, pandemická situácia po roku opäť komplikuje organizovanie hromadných podujatí. Stužkovú nevynímajúc.


Hoci mnohí z dnešných maturantov verili v ich spoločné slávnostné stretnutie aj s rodičmi, pripravovali si ho niekoľko mesiacov, napokon sa musia uspokojiť s podstatne jednoduchšou alternatívou. Niektorí to už vyriešili aj s ohľadom na neistú budúcnosť a za sebou majú stužkovanie bez stužkovej.


Zorganizovanie celej tejto udalosti si vyžaduje veľa námahy, času i peňazí, ktoré si študenti zväčša odkladajú od prvého ročníka. Nehovoriac o dlhom rozhodovaní, výbere miesta, fotografov,... Po nástupe tretej vlny pandémie si však tohtoroční maturanti pripravili viacero scenárov. Do poslednej chvíle síce verili, že sa epidemiologický stav stabilizuje, no opatrenia sa dostali do najhoršej fázy.

Zálohy im nevrátili

Natália z Vyšných Ružbách je študentkou 4. ročníka Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša v Starej Ľubovni. Aj jej trieda sa po minuloročnej skúsenosti svojich predchodcov napokon pripravovala na stužkovanie bez stužkovej.


„Stužkovú sme už mali celú naplánovanú. Všetci sme sa zhodli na mieste konania a stužková sa mala konať 6. novembra. Koláče už boli taktiež objednané, zrušili sme ich mesiac dozadu. Stužkovanie sa napokon konalo v našej škole a trvalo približne 30 minút. Príhovor predniesol riaditeľ školy, náš spolužiak,... pripli nám stužky a tým to skončilo,“ opísala tradične-netradičnú stužkovú slávnosť Natália.

A pridala i skúsenosť, ktorá sa dotkla ich peňaženiek. „Zo zálohy za sálu nám poskytli menu počas samotného stužkovania a fotografi, ktorí nás fotili na oznamká, si od nás tiež zobrali zálohu. Tá mala byť už aj za natočenie stužkovej a nebude nám vrátená.“

Gymnazisti z CGSM si užili spoločné fotenie, aj s dvomi triednymi učiteľkami, tentoraz v bielom. Za sebou majú aj "stužkovanie" v aule školy.


Kvôli karanténe prekladali termín

Aj v Gymnáziu Terézie Vansovej zápasili študenti s viacerými riešeniami ako si usporiadať najkrajšiu spoločenskú študentskú udalosť. „Stužkovú sme začali riešiť v 2. ročníku a mala sa konať 26. novembra. Zálohu za sálu sme taktiež uhradili vopred. Počas zhoršovania pandemickej situácie sme slávnosť odovzdávania zelených stužiek museli zrušiť a nahradili sme ju stužkovaním v školskej jedálni bez rodičov,“ opísala uskromnenie sa kvôli pandémii Veronika.Ako dodala, rozmýšľali aj nad tým, že by stužkovú presunuli aj na nasledujúci rok - niekedy v apríli či júni. „Ale v tomto období už prebiehajú maturitné skúšky, konajú sa prijímačky na vysoké školy, takže ani tento nápad neuspel. Napokon sme museli upustiť aj od tohto a stužkovanie prebehlo v našej triede,“ priblížila maturantka a tiež opísala s tým spojené peripetie. Nevedeli sa totiž zhodnúť na dátume triedneho stužkovania, stále bol totižto niekto v karanténe. „Na pečatenie triedneho notebooku sme poprosili spolužiaka, aby nám upiekol tortu. Fotografkou bola jedna slečna z vedľajšej triedy,“ dodala Veronika, ako si napokon trieda poradila s provizórnymi podmienkami.


Aj gymnazisti z Gymnázia Terézie Vansovej majú za sebou svojské stužkovanie.


Definitívne rozhodnutie ešte nepadlo

Kým niektoré triedy maturantov majú tak stužkovú v pandemickej forme za sebou, niektorí ešte zvažujú. Konanie hromadných podujatí je v čiernej fáze covid automatu zakázané a ani blízka budúcnosť nenaznačuje zlepšenie.


Maturant Ján z Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni nám priblížil dilemu jeho triedy: „Na konci 3. ročníka sa naša trieda rozhodovala, či nejakú stužkovú vôbec budeme mať. Na konci letných prázdnin sme sa stretli kvôli foteniu na oznamká. V 4. ročníku sa otázky ohľadom stužkovej slávnosti riešili opätovne a dievčatá z triedy už potom aj všetko potrebné vybavili. Stužková mala byť 26. septembra, v danom týždni sme už ale boli v bordovej fáze, takže sme to museli pozastaviť a čakať na iný vhodný čas.“ Momentálne tak v triede ešte stále diskutujú a hľadajú inú formu, ktorou by si stužkovú slávnosť vynahradili.
Andrea Bajnóczyová, foto: archív študentov

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 42 (10. november 2021)

Comentarios


bottom of page