top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Štúdium v Oxforde s vyznamenaním

Adam Sikorjak z Novej Ľubovne odchádzal po maturite z Cirkevného gymnázia v Starej Ľubovni na štúdium do Oxfordu s veľkými očakávaniami. Patrí medzi málo výnimočných študentov sveta, ktorí majú možnosť študovať na jednej z najprestížnejších univerzít.


Po dvoch rokoch už vie, že tento krok bol jeden z jeho najsprávnejších. Štúdium ho baví a svedčia o tom aj výsledky - dva roky skončil s vyznamenaním a Britská kráľovská chemická spoločnosť mu najnovšie udelila štipendium na výnimočnú stáž.

Mladý muž, ktorý exceloval už na gymnáziu v Starej Ľubovni a v rôznych chemických olympiádach reprezentoval nielen mesto, ale i republiku, rozhodne nesklamal, k vynikajúcim výsledkom pridal aj cenu za najlepšie výsledky v praktickej organickej chémii z celého ročníka.


Vážne výskumy rakoviny či HIV

„Bol to veľmi náročný rok, hlavne po časovej stránke, ale som rád, že som všetko zvládol a pomaly sa už aj teším na začiatok ďalšieho školského roka. Momentálne sa však nachádzam na Univerzite v Bristole, kde mám letnú stáž a pracujem na syntéze molekúl, ktoré by sa v budúcnosti mohli využívať na rýchlu detekciu chorôb ako HIV alebo rakovina. Som nesmierne rád, že som túto stáž získal, keďže financie poskytuje Britská kráľovská chemická spoločnosť a získajú ju len štyria študenti z každej univerzity. To považujem za jeden z najväčších tohtoročných študijných úspechov,“ hodnotí aktuálne pôsobenie v zahraničí Adam.

Na Oxford nedá dopustiť, ako podotýka, nie je jediná vec, s ktorou by nebol spokojný. „Všetko je tu prvotriedne, tak ako aj samotná univerzita. Každý sa vám snaží vyjsť v ústrety a pomôcť ako vie, čo na oxfordské štandardy znamená 100 %. Som tu veľmi spokojný a nikdy by som svoj výber vysokej školy nemenil.“

Nadaný študent nešetrí teda superlatívmi na služby a vzdelávanie na Oxforde. Ako vraví, veľmi ho to prekvapilo, ale aj prinútilo viac si vážiť to, čo má a kde študuje. „Lebo Oxford je miesto, kde aj nemožné sa stáva možným,“ zhrnie.

Čo bolo na začiatku najťažšie?

Vysokoškolák Adam tvrdí, že študuje s nadšením a láskou a vtedy idú všetky veci ľahšie. „Našiel som si režim, ktorý mi najviac vyhovuje, a to taký, že celý týždeň venujem učeniu, niekedy aj dlho do noci, ale víkend mám vždy voľný a môžem sa venovať svojim záľubám,“ priblížil Adam.

Na zahraničie si zvykol rýchlo, ale pár vecí mu predsa chýba. „Ak teda nerátam rodinu a známych, tak v Ľubovni som takmer každý deň navštevoval UNICO caffé a ani po dvoch rokoch som v Anglicku nenašiel lepšiu kaviareň s koláčmi. Vždy keď prídem po dlhom čase domov, tak si uvedomím koľko vecí sa v Ľubovni zmenilo a ako rýchlo ten čas beží,“ priznal Adam a dopovedal, že napriek všetkému, že má domov rád, pravdepodobnosť, že sa vráti do Ľubovne je veľmi nízka. Ak všetko pôjde podľa plánu, tak by rád ostal v Oxforde a pokračoval v doktoráte. A, logicky, veľké nadanie, ktoré má, chce zúročiť v prospech veľkých vecí, nikdy sa netajil tým, že by chcel pomáhať ľuďom. Možno len dúfať, že prispeje k veľkým objavom, ktoré môžu zvrátiť vážne choroby.


Nájde si čas aj na záľuby

Nateraz má však rodák z Novej Ľubovne ešte dlhú cestu pred sebou. Spolužiakov zo Slovenska na Oxforde nemá, väčšina je z Veľkej Británie a má kamarátov aj z iných kútov sveta. A popri náročnom štúdiu si nájde aj čas na fotenie, chodí na rôzne výlety a spoznáva Anglicko. „Tiež rád varím a skúšam rôzne reštaurácie, keďže v Oxforde ich je neúrekom - dokonca aj jedna vynikajúca slovenská."

Domov chodí veľmi málo, je rád, ak sa mu to podarí raz za rok, väčšinou ho prídu navštíviť rodičia, ktorých príchodu sa vždy teší, „a tiež aj sladkostiam, ktoré mi posielajú.“

Sympatický Adam tvrdí, že všetko sa dá zvládnuť, ak má človek jasný cieľ a študentom radí, aby študovali to, čo ich baví a zaujíma a aby nemali strach zo štúdia v zahraničí.


Helena Musalová, foto: archív A.S., pixabay.com

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 37 (5. október 2022)
コメント


bottom of page