top of page
  • Peter Rindoš

Športovci o ťažkom roku 2020 i plánoch do ďalšieho obdobia (I.)

Šport v roku 2020 výrazne poznačila pandémia koronavírusu. V okrese Stará Ľubovňa sa síce viaceré súťaže počas jari rozbehli, pre opatrenia napokon dostali stopku. Kolektívy i jednotlivci tak prečkali historicky najzložitejšie obdobie. Ako ho teda hodnotia a aké majú očakávania v roku 2021? Oslovili sme staroľubovnianskych zástupcov s dvoma otázkami. Uvádzame prvú časť.

Stolnotenisový klub Stará Ľubovňa

fúzia Stará Ľubovňa Jakubany

- odpovedá Ondrej Haky, predseda a tréner


Aký bol rok 2020 vo vašom klube? Ktoré udalosti, momenty by ste vyzdvihli najviac?

„Rok 2020 môžeme hodnotiť z pohľadu hernej časti celkom úspešne vzhľadom na to, aké boli prijaté opatrenia pre Covid 19.

Naše A družstvo mužov obsadilo v prvej lige 3. miesto - nedohraná súťaž, do skončenia súťaže chýbali dve kolá. Vedenie Slovenského stolnotenisového zväzu v Bratislave uznalo súťaž ako ukončenú, nakoľko bolo odohraných viac ako 80 percent zápasov /Covid 19/. Naše tabuľkové postavenie v prvej lige bolo tak pevné, takže aj v prípade dohrania súťaže, by sa naša pozícia tretieho miesta nezmenila.

B-družstvo 4. liga - tam sme mali smolu, súťaž bola ukončená v nadstavbovej časti. Chýbali 4 zápasy do konca. Východoslovenský stolnotenisový zväz taktiež uznal súťaž za predčasne ukončenú. Naše béčko skončilo na 2. mieste, jeden bod za postupujúcim mužstvom, s ktorým sme mali hrať ešte jeden zápas. Doma sme ich porazili. Predpokladám, keby sa súťaž dohrala, postupujúcim družstvom do 3. ligy by bolo naše B-éčko.

Družstvám žiakov chýbalo do konca sezóny odohrať iba jedno kolo. Nedohrali sa Slovenské poháre mládeže a taktiež východoslovenské poháre mládeže.

Ako každý rok aj poslednú sezónu máme finančné problémy, neodohrali sme žiadne prípravné zápasy, trénovali sme v domácich podmienkach, kde sa nám vyskytujú závažné problémy.“


Aké sú vaše priania, zámery, ambície z pohľadu fungovania pre rok 2021?

„Do roku 2021 by sme si priali, aby sme mohli v prvom rade trénovať a hrať súťaže, aby sa vyhýbali hráčom zranenia. Ďalej si želáme, aby sa zlepšili naše herné podmienky v športovej hale (podlaha v malej športovej hale sa rozpadá).

Prajem si, aby naše omladené áčko udržalo prvú ligu. Béčku želám postup a mládeži, napredovanie. V neposlednom rade viac zdrojov pre klub.“


Volejbalový klub mesta Stará Ľubovňa

odpovedá Marek Kseňák, hlavný tréner


Aký bol rok 2020 vo vašom klube? Ktoré udalosti, momenty by ste vyzdvihli najviac?

„Už v marci, keď aj na Slovensku prepukla pandémia, malo všetkých sedem mládežníckych kategórií istý postup na Majstrovstvá Slovenska a s tým spojenú a naplánovanú prípravu na vrcholy sezóny, ktoré mali byť v máji. Šancu umiestniť sa na pódiu mali všetky kategórie, rátali sme aj s titulmi. Opatrenia v prvej vlne pandémie všetko stopli.

V klube máme vytvorené najlepšie možné podmienky, aj vďaka statusu Centra talentovanej mládeže (pod hlavičkou Slovenskej volejbalovej federácie – pozn.) s profesionálnym mládežníckym trénerom. Aj vďaka tomu sme trénovali stále, keď to bolo možné, samozrejme, pri dodržiavaní pandemických opatrení. Do júna nám pomohla pláž pri Jakubianke, kde sme v malých skupinkách, s postupným prestriedaním trénovali takmer denne. V auguste sme zorganizovali vydarené sústredenie vo Vyšných Ružbachoch, ktoré bolo prípravou na reštart a následný Pohár mládeže, kde sme dosiahli výborné výsledky – druhé miesto medzi kadetmi a tretie miesto medzi juniormi a čo nás teší ešte viac, zdolali sme extraligový Trenčín a ďalšie veľké kluby, ako VKP Bratislava či Prešov. Následne začala príprava na dlhodobé súťaže, začiatok však stopla druhá vlna pandémie a opatrenia.

Počas celého roka mal náš klub zastúpenie vo všetkých mládežníckych kategóriách reprezentácie, jeden z kempov sa konal aj u nás v Starej Ľubovni.

Čo sa týka seniorov, tak náš cieľ založený na odchovancoch sa podarilo aj túto sezónu napĺňať.“


Aké sú vaše priania, zámery, ambície z pohľadu fungovania pre rok 2021?

„V prvom rade chceme poďakovať všetkým hráčom, ktorí aj v tejto zložitej dobe ostali verní nášmu športu a klubu a podľa možnosti pravidelne trénovali a reprezentovali. Vďaka patrí aj všetkým našim trénerom, vedeniu a prezidentovi klubu Pavlovi Guregovi.

Želám slovenskému a mestskému  športu v novom roku len to najlepšie. Hlavne, aby všetky súťaže ,vrátane tých mládežníckych mohli pokračovať bez obmedzení, lebo šport je v dnešnej počítačovej dobe dôležitý a škoda každého zmareného mladého talentu.“


ŠŠK BASKET Stará Ľubovňa

odpovedá Ľubomíra Kalakajová, podpredseda klubu


Aký bol rok 2020 vo vašom klube? Ktoré udalosti, momenty by ste vyzdvihli najviac?

„Rok 2020 bol pre nás celkom zaujímavý. Rozbehnutú sezónu síce pozastavila korona, ale dievčatá sa naučili cvičiť doma alebo vonku - i keď kontakt s loptou chýbal. V júni sme sa vrátili do tréningového procesu a podarilo sa nám v dvoch kategóriách prebojovať sa na Majstrovstvá SR. V auguste sme novú sezónu fantasticky rozbehli na letnom sústredení, zúčastnili sme sa turnajov, rozbehli prípravky, no stihli sme odohrať len úvodné ligové zápasy a už tu znova bola stopka.“


Aké sú vaše priania, zámery, ambície z pohľadu fungovania pre rok 2021?

„Naše plány a ambície momentálne závisia od celospoločenskej situácie. Radi by sme pokračovali v rozbehnutých súťažiach i tréningoch, no realizácia tohto želania nezávisí od nás. Vidíme dopad okolností na deti i mládež a v tomto vidíme problém v budúcnosti nielen športového sveta.“


rin, foto: archív


Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 1 (13. Január 2021)
Comments


bottom of page