top of page
Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Ľudí zaskočili nové pravidlá pri vykurovaní a vode

Pravidlá rozpočítavania nákladov na teplo v bytových domoch sa zmenili od 1. januára 2023, po prvý raz sa začali uplatňovať v máji vo vyúčtovaní. A mnohých zaskočili vysoké nedoplatky. Hlavne v bytoch so samostatným kúrením.


NOVINKA SA IM ZDÁ NESPRAVODLIVÁ

„Tí, ktorí šetria, doplácajú na tých, ktorí kúria veľa a naopak,“ reagoval na sociálnych sieťach spotrebiteľ. Inému sa nepáči, že nedoplatky za ohrievanie spoločných priestorov v jeho bytovke sú od 150 do 200 €. „Kámoš má vlastné kúrenie a prišiel mu nedoplatok okolo 300 € za spoločné priestory. Tak je nešťastný,“ pridal reakciu ďalší.

Za nedoplatkami však nie je zlý výpočet, ale nová Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR č. 503/2022 Z.z, ktorá ustanovuje pravidlá rozpočítavania nákladov na množstvo dodaného tepla na vykurovanie a ohrev teplej vody a nadobudla účinnosť 1. januára minulého roku.

Ako vysvetlil Milan Malast, riaditeľ spol. Slobyterm, zásadnou zmenou v uvedenej vyhláške je znenie § 8. A to rozpočítavanie nákladov na vykurovanie podľa určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov.


ČO HOVORÍ VYHLÁŠKA

Súčasná právna úprava odporúča rozpočítavať celkové náklady na množstvo dodaného tepla v pomere 60 % základná zložka podľa podlahovej plochy bytu a 40 % podľa nameranej spotreby s tým, že vlastníci môžu rozhodnúť o jeho zmene. Novinkou je, že vyhláška určuje, že podiel základnej zložky nemôže byť nižší ako 30 %. Zároveň určuje, že takto stanovená základná zložka sa bude rozpočítavať aj na byty a priestory s individuálnym vykurovaním. Rozdiel medzi bytom s minimálnou jednotkovou cenou za teplo na štvorcový meter celkovej plochy vykurovaného priestoru a bytom s maximálnou cenou na štvorcový meter by nemal prekročiť 2,5-násobok.

NA ZMENU TREBA ODBORNÉ STANOVISKO

Ako uvádza Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), vyhláška naďalej pripúšťa možnosť v budovách s pomerovými rozdeľovačmi nákladov a určenými meradlami pri rozpočítavaní využívať koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu. „Výška koeficientov je vo vyhláške daná, napríklad pre miestnosti na najvyššom podlaží pod plochou strechou. Ak však vlastníci chcú uplatňovať iné ako dané koeficienty po 31. júli 2024, potrebujú na to písomne odôvodnené stanovisko odborne spôsobilej osoby pre energetickú certifikáciu alebo energetického audítora. Na získanie odborného stanoviska a rozhodnutie o upravených koeficientoch tak majú vlastníci 18 mesiacov od účinnosti vyhlášky. Vo všetkých ostatných bodoch bolo potrebné rozhodnutia vlastníkov zosúladiť s novou vyhláškou do 30. júna 2023,“ uvádza SIEA.

Neostáva teda nič iné, iba sa prispôsobiť novinke, ako však nedávno avizovala vláda SR, dotknutou vyhláškou sa bude po nespokojnosti vlastníkov a nájomcov bytov najbližšie zaoberať.


ilu. foto.: www.pixabay.com


(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 23, 12. jún 2024).

Comentários


bottom of page